Dom parterowy czy z poddaszem – co wybrać?

Przy wyborze rodzaju domu kluczowy może okazać się Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu, który ściśle określa parametry przyszłego domu, takie jak kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji, wysokość budynku czy też szerokość elewacji. Kiedy zapoznamy się już z narzuconymi nam warunkami , wówczas możemy wziąć pod uwagę nasze oczekiwania.

Dom parterowy

Stojąc przed dylematem wyboru projektu, najpierw powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jak duży ma być dom i czy dom parterowy będzie odpowiedni do wielkości naszej działki. Może okazać się, że budowa takiego domu znacznie ograniczy wielkość ogrodu. Decydując się na dom, w którym wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, zaletą na pewno okaże się brak schodów. Dzięki temu dom będzie wygodny nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale przede wszystkim dla osób starszych. Dodatkowo wysokość pomieszczeń może być taka sam, co z pewnością ułatwi aranżację pomieszczeń. Kolejną zaletą jest możliwość zaprojektowania z każdego pomieszczenia wyjścia na ogród. Domy parterowe charakteryzują się prostą konstrukcją co sprawia, że czas budowy takiego domu jest dość szybki i mało skomplikowany, a to z pewnością ograniczy koszty budowy. Z drugiej jednak strony na wzrost kosztów realizacji budowy na pewno wpłynie konieczność zakupu większej działki oraz wykonanie dachu o dużej powierzchni. W domu parterowym występują większe starty ciepła i należy pamiętać o zastosowaniu dobrej izolacji budynku oraz właściwie dobranych instalacji wewnętrznych.

Dom z poddaszem użytkowym

Jedną z głównych zalet domu z poddaszem użytkowym jest wyraźny podział na strefę nocną i dzienną. Salon i kuchnia najczęściej zlokalizowana jest na parterze. Tutaj może się znaleźć również gabinet, a sypialnie zazwyczaj znajdują się na poddaszu. Istotnym argumentem przemawiającym za wyborem domu z poddaszem jest to, że można wybudować go na małej działce, ponieważ powierzchnia zabudowy jest dużo mniejsza niż budynku parterowego. Rozbudowanie domu w górę pozwala znacznie zwiększyć powierzchnię mieszkalną, a jednocześnie zachować małą powierzchnię zabudowy budynku. Posiadając małą działkę wybór domu z poddaszem użytkowym daje również możliwość jej efektywniejszego zagospodarowania. Dom z poddaszem użytkowym będzie wykazywał mniejsze stary ciepła. W przypadku zastosowania szczelnej izolacji przegród zewnętrznych oraz dachu, ogrzane na parterze powietrze, unosząc się ku górze, nie ucieka od razu przez dach, ale podnosi dodatkowo temperaturę na poddaszu. Warto wspomnieć, iż pomieszczenia na poddaszu wymagają odpowiedniego doświetlenia poprzez zastosowanie okien dachowych lub lukarn. Te rozwiązania na pewno wpłyną na wzrost kosztów budowy domu.
Za wadę w domach z poddaszem niektórzy mogą uznać występowanie na górze skosów, co uniemożliwia w pełni wykorzystanie powierzchni. Różne wysokości pomieszczenia wymagają odpowiedniej jego aranżacji.

Podsumowanie

Jest wiele za i przeciw. Pamiętajmy, że priorytetem powinna być jego funkcjonalność. Zadając sobie pytania o odpowiednią ilość łazienek, wielkość pokoi, garażu, czy kuchnia ma być otwarta czy stanowić osobne pomieszczenie, znajdziemy odpowiedź, która pozwoli nam wybrać dom zgodny z naszymi oczekiwaniami. Należy wyznaczyć sobie założenia i dążyć do ich realizacji. Zarówno dom parterowy, jak i z poddaszem może okazać się „niemal szyty na miarę”.

HB Studio Pracownia Projektowa

arch. Katarzyna Herba-Janiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *