Architekt to jedna z pierwszych osób, do których powinniśmy się udać po podjęciu decyzji o budowie domu. O co warto zapytać na spotkaniu, jak przygotować się do rozmowy? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć. Pamiętajmy, że od decyzji podjętych na tym etapie zależy czy dom będzie dopasowany do naszych potrzeb.
Jak przygotować się do spotkania?
Na samym początku najważniejsze jest, aby określić metraż domu, ilość i rodzaj pomieszczeń oraz to czy interesuje nas projekt katalogowy, czy jednak indywidualny. Warto zastanowić się w jakim stylu chcielibyśmy mieć swój wymarzony dom oraz pomyśleć o detalach architektonicznych. Na koniec można wstępnie oszacować możliwy budżet. Architekt z pewnością będzie zadawał wiele pytań. Im bardziej będziemy przygotowani do spotkania, tym lepiej architekt zrozumie naszą wizję i przedstawi propozycje, aby sprostać naszym wymaganiom.
Jeżeli już określimy najważniejsze kwestie co do naszych oczekiwań, warto zastanowić się jakie pytania zadać architektowi. Poniżej przedstawiamy listę pytań, których nie można pominąć:
– Czy określony przez nas metraż domu będzie dla nas odpowiedni. Zazwyczaj już na początku spotkania zostaje doprecyzowana zarówno powierzchnia użytkowa i mieszkalna naszego domu.
– Następnie należy ustalić funkcjonalny dla nas układ pomieszczeń. Każdy z nas ma inne wymagania. Rodzaj naszej działki może mieć również istotny wpływ na rozkład i funkcje pomieszczeń, np. działka z wjazdem od południa czy też działka na stoku.
– Jakie powinien spełniać wymagania dom zgodnie z obowiązującym Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego czy też warunkami zabudowy?
– Czy budowa naszego wymarzonego domu nie przekroczy zaplanowanego budżetu? Które rozwiązania są bardziej kosztowne a które mniej?
– Czy dom będzie energooszczędny? Obecnie kładzie się duży nacisk na budowę takich właśnie domów, a zatem warto dopytać jakie materiały oraz technologie budowlane posiadają odpowiednie współczynniki energetyczne.
– Jakie dokumenty będą potrzebne przy procesie budowlanym. Aby architekt mógł prawidłowo zaprojektować nasz przyszły dom, musi zapoznać się i dostosować projekt do zapisów w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego lub wydanych Warunkach Zabudowy – Pamiętajmy o konieczności wykonania badań geologicznych, które mogą mieć również istotny wpływ na budowę i pojawiające się pytania.
Pytań do architekta z pewnością pojawi się zdecydowanie więcej. Wszystkie z nich są równie ważne w zależności od etapu prac projektowych. Budowa domu to wieloetapowy proces wymagający współpracy na wielu płaszczyznach, dlatego tak ważna jest odpowiednia komunikacja wszystkich osób biorących udział w procesie projektowym.
Dodaj komentarz