Dodaj do ulubionych | Mapa strony

Projekty domów jednorodzinnych

Wybuduj swoje marzenia z naszymi projektami

(71) 784 39 36

Zadzwoń do nas
Nasza strona na Facebooku

Warto przeczytać

Co to jest wykusz. Wady i zalety.

Według definicji wykusz jest to forma architektoniczna wystająca poza ścianę budynku poszerzająca przylegające wnętrze, montowany na wyższych kondygnacjach. Natomiast występ z lica elewacji budynku prowadzony od fundamentów to ryzalit. Należy wspomnieć, iż obecnie zamiennie stosuje się oba nazewnictwa. Nie mniej jednak obie formy stanowią element dekoracyjny ściany zewnętrznej. W nowoczesnym budownictwie wykusze częściej projektowane są na parterze i występują w różnorodnych formach. Mogą mieć prostokątną konstrukcję, jak i być połączeniem trzech a nawet pięciu ścian pod odpowiednim kątem.

Główną zaletą takiego rozwiązania jest lepsze doświetlenie pomieszczenia. Dzięki wykuszowi/ryzalitowi zwiększa się nam powierzchnia użytkowa pomieszczenia. Ta forma architektoniczna urozmaica budynek od zewnątrz jak i nadaje szczególny charakter pomieszczeniom wewnątrz, np. tworząc kąt do czytania czy miejsce na jadalnię. Zastosowanie wykusza/ryzalitu niejako ożywia konstrukcję budynku oraz wzbogaca bryłę domu. Zanim jednak zdecydujemy się na wybór projektu z wykuszem/ryzalitem, należy wziąć pod uwagę minusy takiego rozwiązania. Budowa domu z wykuszem będzie bardziej skomplikowana i pracochłonna, co podniesie nam koszty budowy (m.in. nieregularne kształty domu już od fundamentów spowodują, że zużyjemy więcej materiału na docieplenie ścian, wykończenie wnętrza, dodatkowo będziemy musieli więcej przeznaczyć na okna, nadproża itd.). Dodatkowo wykusz/ryzalit zwiększa wymiary domu, co może mieć duże znaczenie dla osób które posiadają wąskie działki. Mimo to, wykusz/ryzalit jest stosowany w naszym budownictwie i ma swoich zwolenników zarówno wśród architektów, jak i samych inwestorów.

 

 

Lukarna czy okno dachowe - co wybrać?

Poniżej  przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań.

Decydując się na zastosowanie okna dachowego w bardzo prosty i efektywny sposób doświetlimy - światłem naturalnym, pomieszczenia na poddaszu domu. Okna tego typu mogą być pojedyncze lub zestawiane w różne kombinacje, a   zamontowane kilka obok siebie będą stanowiły jedną płaszczyznę. Wybierając okno dachowe nie wpływamy na bryłę oraz wygląd domu, zachowując dotychczasową formę i kształt dachu. Montaż takiego okna jest dość łatwy zarówno w domu budowanym jak i już tym istniejącym. Dodatkową zaletą jest również to, że dzięki różnym rodzajom uszczelnień takich okien możemy je połączyć z dowolnym pokryciem dachowym. Co do wad takich rozwiązań to należy pamiętać iż na takim oknie dużo szybciej osadza się kurz, a  czyszczenie takiego okna jest bardziej niewygodne niż w przypadku okna osadzonego pionowo, np. tak jak w lukarnie. W czasie zimy bywa również, że okno dachowe pozostaje zakryte śniegiem, natomiast latem należy spodziewać się większego nasłonecznia, co może spowodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia.

Lukarna w przeciwieństwie do okna dachowego jest elementem wpływającym w dużym stopniu na wygląd oraz charakter domu. Decydując się na lukarny należy pamiętać, żeby dobrać właściwą ich ilość oraz dobrze określić ich wielkość. Najlepiej by było aby stanowiły element ozdobny dachu i dobrze współgrały z charakterem domu. Zaletą wyboru takiego rozwiązania na pewno będzie bardziej efektywnie wykorzystanie powierzchni, którą wygospodarujemy decydując się na lukarnę, pomieszczenie będzie wówczas bardziej przestronne, a mycie okiem łatwiejsze. Natomiast doświetlenie takiego pomieszczenia przez lukarnę nie będzie już tak dobre jak w przypadku okna dachowego. Najwięcej światła będzie docierało w pobliże samego okna, a im dalej od niego tym tego światła będzie mniej. Dodatkowo ilość światła będzie ograniczana przez wysokość ścianki kolankowej oraz ścianki  boczne lukarny. Podsumowując konstrukcja i samo wybudowanie lukarny jest znacznie trudniejsze i droższe w porównaniu do zamontowania okna dachowego.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skontaktować się z architektem lub też obejrzeć realizację obu rozwiązań.

 

 

Podczas podejmowania decyzji o budowie domu pojawia się wiele pytań. My postaramy się wyjaśnić, czym jest adaptacja projektu?

Zabiegami projektowymi umożliwiającymi wybudowanie projektu powtarzalnego, katalogowego na niepowtarzalnej działce budowlanej zlokalizowanej nad morzem, w górach, czy na innym terenie, który może mieć założenia inne niż projekt katalogowy. Wiadomo, że każda działka jest inna. Różnią je warunki zabudowy, różne są, niezależne od nas, warunki gruntowe, śniegowe, wiatrowe, nasłonecznienia, różne są możliwości wykorzystania źródeł energii. Tych zależności jest wiele więcej. I tu właśnie konieczna jest adaptacja, która pozwoli posadowić wymarzony DOM na solidnych podstawach projektowych, uwzględni życzenia inwestora wprowadzając zmiany, czasem konieczne przy projektach katalogowych. Współpraca z projektantem może dać zaskakujące efekty – początek realizacji marzenia o własnym domu.

 

 

Jaki wybrać dom: parterowy czy z poddaszem?

Przy wyborze rodzaju domu     kluczowy może okazać się Miejscowy Plan Zagospodarowania Terenu, który ściśle określa parametry przyszłego domu, takie jak kąt nachylenia dachu, ilość kondygnacji, wysokość budynku czy też szerokość elewacji. Kiedy zapoznamy się już z narzuconymi nam warunkami , wówczas możemy wziąć pod uwagę nasze oczekiwania. Powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie jak duży ma być dom i czy dom parterowy będzie odpowiedni do wielkości naszej działki. Może okazać się, że budowa domu parterowego znacznie ograniczy wielkość ogrodu. Jednak zaletą na pewno okaże się brak schodów. Natomiast w domu z poddaszem istnieje wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Jest wiele za i przeciw. Należy pamiętać, że funkcjonalność domu jest priorytetem. Czy ma on odpowiednią ilość łazienek, wielkość pokoi, garażu. Czy kuchnia ma być otwarta czy stanowić osobne pomieszczenie. Odpowiedź na te pytania pozwoli nam wybrać dom niemal szyty na miarę, zgodny z oczekiwaniami – parterowy lub z użytkowym poddaszem.

Nasi partnerzy