Lukarna czy okno dachowe – co wybrać?

Przy wyborze projektu domu z poddaszem użytkowym, często Inwestorzy zadają sobie pytanie w jaki sposób doświetlić poddasze. Czy zdecydować się na projekt z lukarną czy jednak wybrać okno dachowe. Poniżej przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań. Czy zdecydować się na projekt z lukarną czy jednak wybrać okno dachowe. Poniżej przedstawiamy zalety i wady obu rozwiązań.

Okno dachowe

Decydując się na zastosowanie okna dachowego w bardzo prosty i efektywny sposób doświetlimy – światłem naturalnym, pomieszczenia na poddaszu domu. Okna tego typu mogą być pojedyncze lub zestawiane w różne kombinacje, a zamontowane kilka obok siebie będą stanowiły jedną płaszczyznę. W chwili obecnej na rynku dostępne są różne modele i rozwiązania okien dachowych, dzięki czemu w prosty i zarówno nowoczesny sposób możemy doświetlić pomieszczenia na poddaszu. Mogą być to duże okna, montowane pojedynczo lub kilka obok siebie w układzie pionowym lub poziomym, dzięki czemu stają się bardzo funkcjonalne. Warto mieć na uwadze, że zamontowanie kilku mniejszych okien w różnych miejscach dachu, lepiej doświetli poddasze niż jedno duże okno dachowe. Wybierając okno dachowe nie wpływamy na bryłę oraz wygląd domu, zachowując dotychczasową formę i kształt dachu. Montaż takiego okna jest dość łatwy zarówno w domu budowanym jak i już tym istniejącym. Dodatkową zaletą jest również to, że dzięki różnym rodzajom uszczelnień takich okien możemy je połączyć z dowolnym pokryciem dachowym. Co do wad takich rozwiązań to należy pamiętać iż na takim oknie dużo szybciej osadza się kurz, a czyszczenie takiego okna jest bardziej niewygodne niż w przypadku okna osadzonego pionowo, np. tak jak w lukarnie. W czasie zimy bywa również, że okno dachowe pozostaje zakryte śniegiem, natomiast latem należy spodziewać się większego nasłonecznia, co może spowodować nadmierne nagrzewanie się pomieszczenia.

Lukarna

Lukarna w przeciwieństwie do okna dachowego jest elementem wpływającym w dużym stopniu na wygląd oraz charakter domu. Decydując się na lukarny należy pamiętać, żeby dobrać właściwą ich ilość oraz dobrze określić ich wielkość. Najlepiej byłoby, aby stanowiły element ozdobny dachu i dobrze współgrały z charakterem domu. Zaletą wyboru takiego rozwiązania na pewno będzie bardziej efektywnie wykorzystanie powierzchni, którą wygospodarujemy decydując się na lukarnę, pomieszczenie będzie wówczas bardziej przestronne, a mycie okiem łatwiejsze. Natomiast doświetlenie takiego pomieszczenia przez lukarnę nie będzie już tak dobre jak w przypadku okna dachowego. Najwięcej światła będzie docierało w pobliże samego okna, a im dalej od niego tym tego światła będzie mniej. Dodatkowo ilość światła będzie ograniczana przez wysokość ścianki kolankowej oraz ścianki boczne lukarny. Konstrukcja i samo wybudowanie lukarny jest znacznie trudniejsze i droższe w porównaniu do zamontowania okna dachowego. Jednak dobrze zaprojektowana lukarna w istotny sposób podkreśla charakter domu oraz stanowi jego ozdobę. Nic więc dziwnego, że mimo wyższych kosztów wykonania lukarna nadal jest popularnym sposobem na doświetlenie poddasza.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skontaktować się z architektem lub też obejrzeć realizację obu rozwiązań.

HB Studio Pracownia Projektowa
arch. Katarzyna Herba-Janiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *