Jaką wybrać działkę?

Podjęliśmy decyzję o budowie domu. Mamy wybrany projekt, mamy działkę możemy więc zacząć budowę. Co będzie w przypadku kiedy brakuje nam ostatniego elementu tej układanki, czyli działki? Wówczas pojawia się przed nami nie lada wyzwanie – długie poszukiwania i zakup parceli. Na rynku jest duży wybór działek, ale jak wybrać tą naszą wymarzoną idealną działkę? Poniżej podpowiadamy na co zwrócić uwagę.

Okolica

Zazwyczaj jest tak, że już na początku mamy sprecyzowaną okolicę, w której chcielibyśmy wybudować swój dom i w jej obrębie szukamy wolnej działki. Najlepiej jakby to była działka budowlana (bo może być również np. siedliskowa, rolna). Jeżeli już taką znajdziemy, to kolejnym krokiem jest wizyta w urzędzie aby zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego lub warunkami zabudowy. Dzięki temu dowiemy się co można wybudować, jaka może być powierzchnia zabudowy, jaka może być wysokość budynku, jakie ustawienie kalenicy i itp. Są to dane, które pozwolą nam zweryfikować to czy nasz wybrany projekt wpisuje się w te wymagania, czy będziemy musieli pewne rzeczy w nim pozmieniać. Dodatkowo należy sprawdzić czy w okolicach naszej działki nie ma w planach budowy jakichś zakładów produkcyjnych czy też fabryk, oraz czy nie przewiduje się budowy drogi jeżeli ich jeszcze niema. Z decyzją o zakupie działki, zazwyczaj za długo nie zwlekamy, to aby szybciej i dokładniej sprawdzić ją i jej walory musimy na nią podjechać. Po to aby zobaczyć jakie warunki dokładnie na niej panują i jak wygląda działka przy różnych warunkach atmosferycznych. Czy np. podczas deszczu nie stoi na niej woda, jakie jest jej zacienienie, czy na działce jest głośno. Pomocny na pewno będzie wywiad przeprowadzony wśród sąsiadujących właścicieli domów. Mogą oni okazać się skarbnicą wiedzy. Warto również sprawdzić okolicę pod kątem dostępności do sklepu, służby zdrowia, przedszkola czy też szkoły. Istotna może również okazać się droga dojazdowa do działki, ponieważ składając projekt o pozwolenie na budowę musimy zapewnić naszej działce drogę dojazdową.

Wielkość i kształt

Jeżeli odpowiada nam lokalizacja działki, wówczas trzeba zwrócić uwagę na jej wielkość i kształt. Oczywiście im szersza działka, tym łatwiej można zaprojektować na niej dom. Należy pamiętać, że nieregularny kształt działki z pewnością ograniczy możliwość jej zabudowy. Ważny jest również poziom wód gruntowych oraz rodzaj i klasa gleby. Czynniki te mają znaczenie przy projektowaniu podpiwniczenia budynku. Najłatwiejsza do zagospodarowania jest działka o kształcie prostokąta, co nie oznacza, że na małych i wąskich działkach nie można wybudować domu. Obecnie jest bardzo szeroka oferta projektów domów na nietypowe działki, jednak należy liczyć się z konieczność pójścia na pewne ustępstwa. Czasami jednak cena i lokalizacja działki przemawia na jej korzyść mimo mało atrakcyjnego kształtu.

O atrakcyjności działki świadczy jeszcze fakt czy jest to działka uzbrojona, a mianowicie, czy jest doprowadzony prąd, woda, gaz czy kanalizacja. Jeżeli na naszą działkę nie są podciągnięte media, wówczas odległość przyłączy od działki może w znaczny sposób podnieść koszt budowy domu.

Podsumowując, wybór działki zależy od indywidualnych potrzeb inwestora. Opisane przez nas powyższe uwarunkowania z pewnością podpowiedzą państwu na co zwracać uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Nie zawsze musi być to działka o regularnym kształcie i dużej parceli. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą projektów domów, a z pewnością znajdą Państwo wymarzony dom na swoją działkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *