Jak wybrać projekt domu, żeby w nim nam się później dobrze mieszkało?

Wybór projektu domu jest nie lada wyzwaniem. Szukamy w katalogach, szukamy w Internecie, oglądamy setki projektów, aby znaleźć ten nasz, idealny i wymarzony – projektu domu. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć Wam, na co należy zwrócić uwagę wybierając projekt domu, tak aby nam się dobrze mieszkało.

Projekt dopasowany do naszej działki.

Mając już upragnione miejsce na ziemi, czyli naszą działkę, nadszedł czas na wybór odpowiedniego projektu. Wiadomo, że najważniejsze są nasze oczekiwania, sugestie oraz budżet jakim dysponujemy. Jednak należy zwrócić szczególną uwagę na to czym „obdarzona” jest nasza ziemia. Czyli przede wszystkim zapoznać się z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, który mówi o tym jak faktycznie może być zagospodarowana nasza działka. Zapisy mogą być bardzo konkretne, mówiące o wysokości i szerokości budynku, układzie kalenicy i kącie nachylenia dachu czy też ilości terenu biologicznie czynnego. Kolejną bardzo istotną rzeczą jest odpowiednie usytuowanie naszego domu względem stron świata. Pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu np. salon z dużymi przeszkleniami, najlepiej byłoby projektować od strony południowej lub zachodniej. Dom przez to będzie „dogrzany” słońcem, a nam będzie ciepło i miło. Takie ustawienie sprawi również, że koszty eksploatacji będą niższe. Od strony północnej najlepiej jeżeli znajduje się garaż lub kuchnia. W kuchni przebywamy podczas przygotowywania posiłków, często gotując, stąd dodatkowe promyki słońca podwyższałby nam temperaturę w pomieszczeniu.
Z uwagi na żywność, którą przechowujemy w kuchni nie wskazane jest dodatkowe nasłonecznienie, czyli kuchnia od północnej czy wschodniej strony wydaje się optymalnym rozwiązaniem. Koniecznie należy przewidzieć zieleń wokół domu, gdyż dobrze zorganizowane miejsce na ogród, pozwoli nam na wypoczynek i relaks po pracy.

Wielkość domu i pomieszczeń.

Przy wybieraniu projektu domu koniecznie trzeba brać pod uwagę potrzeby naszej rodziny,
i należy tu uwzględnić każdego domownika. Warto zatem stworzyć sobie indywidualną hierarchię wartości. Dla kobiet zwykle jest ważna kuchnia, dla mężczyzn garaż, a dla dzieci ogród i ich pokoje. Pamiętać jednak należy, że większość czasu będziemy jednak spędzać w salonie i przy stole w jadalni, warto więc zatem wygospodarować na niego odpowiednio dużą przestrzeń, natomiast pokoje dzieci
i sypialnie nie muszą być już wielkości salonu. Istotną sprawą w wybieranym projekcie domu jest ilość łazienek, gdyż to pozwoli jego domownikom komfortowo mieszkać. Z pewnością nie może zabraknąć garażu dla naszego „mechanicznego” mieszkańca oraz pomieszczenia gospodarczego, w którym znajdzie się miejsce na pralkę, suszarkę, odkurzacz czy stół ogrodowy. Pomieszczenia te mogą być niezależne, lub mogą stanowić płynnie połączoną całość. Jeżeli mamy małą działkę lepiej będzie wybrać projekt domu z poddaszem użytkowym, co pozwoli wygospodarować więcej zielonego miejsca wokół domu. W przypadku posiadania dużej działki, będziemy mogli pozwolić sobie na wybór domu parterowego, którego budowa w istotny sposób nie zmniejszy powierzchni ogrodu.

Aby wybrać odpowiedni projekt domu, musimy połączyć wymagania, które my mamy względem siebie, budynku w którym będziemy mieszkać z ograniczeniami terenu określonymi przez przepisy. Uwzględniając wszystkie kryteria możemy wraz z projektantem dokonać ostatecznego wyboru wymarzonego projektu domu.

HB Studio Pracownia Projektowa

arch. Katarzyna Herba-Janiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *