Czy na małej działce można wybudować dom wolnostojący

Wybór działki to nie lada wyzwanie. W przypadku kupna dużej działki, raczej nie będzie problemu z odpowiednim jej zagospodarowaniem. Co w przypadku posiadania małej działki. Czy można w ogóle wybudować dom wolnostojący?

Działka

Wygodny dom w zabudowie wolnostojącej możemy wybudować na działce, której minimalna powierzchnia wynosi już około 500 m2. Mniejsze działki mogą okazać się niewystarczające, aby udało się na nich funkcjonalnie rozmieścić wszystkie niezbędne elementy: nie tylko dom, ale również garaż, strefę wejściową czy ogród i miejsce do zabawy dla dzieci. Istotny, a wręcz najważniejszy na pewno będzie kształt działki. Dobrze jest gdy działka ma kształt zbliżony do kwadratu. Należy raczej unikać długich i wąskich prostokątów oraz niewielkich działek o nieregularnych kształtach. Kolejną ważną rzeczą jest również usytuowanie działki względem stron świata. Przy wyborze działki warto dodatkowo zwrócić uwagę nie tylko na warunki zabudowy obowiązujące na danym terenie czy też miejscowy plan zagospodarowania terenu, ale również na sąsiedztwo wysokich budynków, które mogą zacieniać naszą działkę, ukształtowanie terenu oraz uzbrojenie działki w media.

Odległości

Bez względu na wielkość działki należy pamiętać również o konieczności zachowania obowiązujących odległości między granicą działki, a domem. Trzy z nich to odległości budynku od granic z sąsiadami, czwarta to linia zabudowy określona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Standardowo odległość od granicy działki do ściany z otworem okiennym lub drzwiowym wynosi 4 m, a od ściany bez okien 3 m. Linia zabudowy wytyczana najczęściej od frontu działki w każdym przypadku wyznaczana jest indywidualnie dla danego obszaru. Wymagana odległość może wynosić 4, 8, a nawet 15 m. Linia zabudowy może być obowiązująca lub nieprzekraczalna. W pierwszym przypadku wyraźnie określone jest miejsce, w którym powinna znaleźć się krawędź domu, natomiast w drugim nie wolno przekroczyć wyznaczonej linii, ale można odsunąć się w głąb działki.

Projekt domu

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na zakup małej działki, wówczas nadchodzi czas na wybór odpowiedniego (najlepszego dla nas) projektu domu. W tym przypadku niezwykle istotna może się okazać powierzchnia zabudowy naszego domu. Należy wybrać taki dom, który zmieści się na małej działce i pozostanie jeszcze miejsce na wygodne zagospodarowanie otoczenia wokół budynku.

Jeżeli zdecydujemy się na wybór domu parterowego, wówczas nie będzie on zbyt duży i z definicji ograniczy nam mocno pozostałą część działki. Dlatego zazwyczaj na małych działkach buduje się domy z poddaszem użytkowym. Takie rozbudowanie domu w górę pozwala znacznie zwiększyć powierzchnię mieszkalną, a jednocześnie zachować małą powierzchnię zabudowy budynku. Podsumowując, mała powierzchnia zabudowy, użytkowe poddasze – większa powierzchnia użytkowa mieszkalna, oraz możliwość efektywniejszego zagospodarowania działki.

Przy ograniczeniach wynikających z powierzchni działki czy warunków zabudowy, we właściwym zaaranżowaniu przestrzeni z pewnością pomocni będą projektanci, którzy skorygują nasze pomysły i podpowiedzą jak najlepiej zagospodarować małą działkę, by wybudować funkcjonalny dom.

HB Studio Pracownia Projektowa

arch. Katarzyna Herba-Janiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *